2013. március 11., hétfő

LQ - Milyen a szerencse hányadosod?

LQEgy szerencsés vagy szerencsétlen történés alapvetően befolyásolhatja azt, amin évek óta dolgozunk cégünkben, vagy otthon. Évezredek óta bennünk van a kérdés, miként tudnánk tudatosan növelni a szerencsés történések számát életünkben. Rengeteg kísérlet történt erre az évezredek folyamán, szerencsetárgyak, bűvszavak és babonák betartása, hogy csak egy párat említsünk. Richard Wiseman, angol pszichológus a szerencse tényezőinek ment utána 10 éves kutatásában, amit Luck Projectnek nevezett el.


A Luck Project

Wiseman 400 jelentkezőt toborzott újsághirdetés nyomán, és vette életüket górcső alá.
2 ellentétes példa a jelentkezők közül: Jessica 32 éves és életét így írja le: „Van egy álomszerű állásom, 2 gyönyörű gyermekem, és egy nagyszerű srác a párom, akit egy vacsora partin váratlanul ismertem meg.”
Myra légiutaskísérő, akinek a gépével mindig történik valami, villámcsapás, kényszerleszállás, vagy hosszú, idegölő várakozás. Ugyanezek jellemzőek a párkapcsolataira, valahogy túl rövid a boldog felszállás, és gyors, brutális a leszállás.
Wiseman először összehasonlította a szerencsés és nem szerencsés jelentkezők személyiségstruktúráját a Big Five személyiség teszt 5 faktorának segítségével: extraverzió, barátságosság, lelkiismeretesség, érzelmi stabilitás és nyitottság. Az ötből két faktoron nem talált szignifikáns eltérést, azonban a további hármon igen.
Mielőtt tovább olvasnál, tippeld meg melyik hármon talált eltérést a két csoport között.

non_transitive_dice_2

Hol vannak tehát a különbségek? Extraverzió, érzelmi stabilitás és nyitottság. A szerencsés alanyok jóval magasabb extraverziót mutattak. Sokkal inkább keresik az új, érdekes emberek társaságát, az új, érdekes eseményeket, így sokkal nagyobb esélyük van belefutni egy szerencsés találkozásba, ami továbbviszi őket életükben. Nyitottabbak az újra, és érzelmileg stabilabbak, pl. a negatív események feldolgozásakor.

Szerencsés flótások?

Wiseman kutatásának és Luck Factor című könyvének legfontosabb üzenete, hogy a szerencse nem véletlenül következik be bizonyos emberekkel. A szerző itt nem a karma törvényére gondolt, sokkal inkább arra, amit a pszichológia evokatív (előidéző, kiváltó) interakciónak nevez, azaz, olyan viselkedésekre, amelyek a környezetből bizonyos reakciókat váltanak ki.

A szerző 4 alapelvet ír le, amelyet megfigyelhetünk a szerencsés embereknél, és aminek segítségével szerencséjüket konkrétan előidézik. A szerencsések

1. …következetesen találkoznak váratlan lehetőségekkel

A szerencsés emberek következetesen olyan lehetőségeket, találkozásokat vesznek észre, amelyek életüket előre lendítik. Egy kísérletben Wiseman preparált újságokat adott a résztvevőknek, akiknek meg kellett számolni az újságban található képek számát. A szerencsétlenebbeknek 2 percébe telt a számolás, míg a szerencséseknek csupán másodpercekbe. Miért? A szerencsések észrevették az újságban elrejtett nagybetűs hirdetést: „Állj le a számolással, 43 kép van az újságban.” Ezt a szerencsétlenebbek nem vették észre. Wiseman szerint ez a működés jellemző a szerencsétlen emberekre, miszerint túlságosan feszülten a feladatra koncentrálnak, és nem nézik a nagyobb képet. Te mi az, amit mostanában nem vettél észre?

2. …jobb döntéseket hoznak

A két csoport döntéshozatali mechanizmusainak összehasonlításánál a nagy különbség abban rejlett, hogy a szerencsés csapat tagjai sokkal inkább használták az intuíciójukat.
Legközelebbi személyes vagy üzleti döntésünknél próbáljuk ki a következőt: hozzuk meg a döntést, és kezdjük el leírni egy lapra, hogy miként nézne ki a döntés után a jövőbeli állapot. Amint leírjuk a jövőbeli állapotot, figyeljük magunkat, és azt, hogy mit érzünk közben. Milyen érzéseket generál bennünk?

3. …pozitív elvárásaik vannak a jövővel kapcsolatban

Wiseman azt találta, hogy ezek az emberek mind általánosságban, mind specifikus eseményeket illetően jóval pozitívabb kimeneteleket várnak el a jövőtől, és meg vannak győződve, hogy ezek be is fognak következni.
Legtöbben a jövővel kapcsolatos elvárásainkat arra alapozzuk, ami a múltban történt. A szerencsés emberek ezzel szemben, a múltban történt negatív eseményeket rövid életűnek és múlandónak tartják, és lerázzák magukról. A szerencsés emberek pozitív hiedelmeikkel kitartásra ösztönzik önmagukat céljaik elérése érdekében. Megengeded a holnapnak, hogy más legyen, mint a ma?

4. …rossz szerencséjüket jó szerencsévé alakítják

Egy negatív történés nyomán a kísérletekben – és az életben is – a szerencsések elképzelték, hogy még rosszabb is lehetett volna, és ettől máris jobban érezték magukat. Ezen felül, nem terjesztették ki a negatív történést életük más területeire és a jövőbe se. Ehelyett nagy reménnyel néztek a jövőbe, hogy szerencséjük folytatódni fog. Sőt, önmaguktól képesek voltak megkérdezni, hogy igazán számít-e az a történés.
Mérei Ferencet, a múlt század egyik legnagyobb magyar pszichológusát idézem: mennyivel megkönnyítenénk saját és mások életét, ha emlékeznénk arra az egyszerű szabályra, hogy nem kell mindig nyerni.
Voltaképpen, és ez már Marshall Goldsmith gondolata, a mindig nyerni akarás a sikerességünk első számú akadálya, mert elfelejtjük, melyek az igazán fontos helyzetek, ahol számít, hogy nyerjünk, és ezért érdemes energiát beletennünk, és melyek azok a helyzetek, ahol nem, és ezért érdemes elengedni őket.

Fogadd be életedbe azt, ami jönni akar, és engedd el azt, ami menni akar.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése